21 Ekim 2003

Ümit Şahin: Biyografi

Faruk Bildirici'nin benimle Hürriyet Gazetesi için yaptığı biyografik röportaj "Puzzle Portreler" için TIKLAYIN

Taraf Gazetesi'nde 19 Mayıs 2009'da yayımlanan 20 Soru için TIKLAYIN


1969’da İstanbul’da doğdu.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden 1991’de mezun oldu. Aynı fakültede fizik tedavi ve rehabilitasyon ihtisasını bitirdi. İstanbul Üniversitesi’nde halk sağlığı doktorası yaptı. Kudüs Hebrew Üniversitesi Halk Sağlığı Okulu’ndan halk sağlığı master derecesi aldı.

Halk sağlığı alanında ağırlıklı olarak çevre sağlığı ile ilgili çalışmalar yaptı. 1990’ların başından bu yana yeşil hareketin, insan hakları hareketinin ve nükleer karşıtı mücadelenin içindedir.

1998 yılına kurulan ve kurucuları arasında olduğu Çevre İçin Hekimler Derneği’nde genel sekreter ve başkan olarak görev yapmıştır. Uluslararası Çevre İçin Hekimler Birliği (International Society of Doctors for the Environment – ISDE) yönetim kurulu üyesidir.  

Türkiye İnsan Hakları Vakfı’nda 1996’dan bu yana gönüllü olarark işkence görenlerin rehabilitasyonu alanında çalışmakta olup, bir dönem profesyonel olarak da görev yapmıştır.

Türkiye Yeşilleri'nde (parti kurulmadan önce) basın-yayın koordinatörü ve iklim değişikliği sözcüsü olarak görev yapmıştır. Yeşiller Partisi’nin kurucuları arasındadır.

Pastoral, Değirmenlere Karşı, Akkuyu Postası, Hekim Forumu, Yeşil Gazete gibi gazete ve dergilerin yayın kurullarında çalışmıştır. Bir dönem İstanbul Tabip Odası’nın yayın organı olan Hekim Forumu’nun editörlüğünü yapmıştır. 2003 yılında yeşil politika ve özgürlükçü düşünce dergisi Üç Ekoloji’yi kurmuştur.

Çeşitli dergi ve gazetelerde (Üç Ekoloji, Birikim, Radikal İki, Yeşil Gazete, vb.) ekoloji, yeşil politika ve çevre alanında yazı ve makaleler yayınlamaya, çeviriler yapmaya, “Yeşil Düşünce ve Ekoloji Seminerleri" vermeye devam etmektedir. Yeni İnsan Yayınevi’nde yayını süren "Ivan Illich’in Bütün Eserleri"nin dizi editörlüğünü yürütmektedir.

Ömer Madra ile yaptığı söyleşilerden oluşan Niçin Daha Fazla Bekleyemeyiz: Küresel Isınma ve İklim Krizi adlı kitap 2007’de Agora Kitaplığı tarafından yayımlanmıştır. Editörlüğünü Ahmet Atıl Aşıcı ile birlikte yaptığı Yeşil Ekonomi kitabı 2012'de Yeni İnsan Yayınları tarafından yayımlanmıştır.

2008 yılında Özgür Üniversite Kitaplığı’ndan çıkan ve editörlüğünü Fikret Başkaya’nın yaptığı Küresel Kapitalizmi Meşrulaştıran Söylemler kitabında “Sürdürülebilir Kalkınma”, 2010'da Phoenix Yayınları'ndan Armağan Öztürk editörlüğünde yayımlanan Yeni Sol-Yeni Sağ kitabında "Yeşil Politika: Radikal Reformizm, Pasifizm ve Ekolojik Muhalefet", Friedrich Ebert Stiftung tarafından 2011'de yayımlanan "Nükleer Enerjinin Sonu mu?" adlı kitapta "Ülke Profili: Türkiye", 2012'de Lotus Yayıncılık tarafından Orçun İmga ve Hakan Olgun'un editörlüğünde yayımlanan Yeşil ve Siyaset adlı kitapta "Yeşil Düşünce" başlıklı bölümleri yazmıştır.

Editörlüğünü, çeviri editörlüğünü, eş yazarlığını ve bölüm yazarlığını yaptığı çevre sağlığı ve insan hakları ile ilgili çeşitli kitaplar vardır.

Halen Üç Ekoloji dergisinin yayın yönetmenliğini yürütmektedir. Yeşiller Partisi Eşsözcülüğü görevini Yüksel Selek ile birlikte Haziran 2010-Haziran 2012 tarihleri arasında yapmıştır. Açık Radyo’da Çarşamba sabahları 10:30’da Ömer Madra ile birlikte Açık Yeşil adlı radyo programını hazırlayıp sunmaktadır ve İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde “Çevre Haberciliği” dersi vermektedir.

Profesyonel iş yaşamını özel bir fizik tedavi kliniğinde yarım gün uzman hekim olarak çalışarak sürdürmektedir.